Paslanmaz Çelik Ticari Mutfak Ekipmanları Kullanımı

- Jul 02, 2018-

sunyk good supplier.JPG


Paslanmaz çelik çatal bıçak takımı da birçok kişiye ev sahipliği yapmaktadır ve ana çatal-bıçak takımlarından biridir. Paslanmaz çelik, demir, krom, nikel alaşımlarından yapılmıştır ve daha sonra Molibden, titanyum, kobalt ve manganez gibi eser elementlerle eklenir. Metal özellikleri iyidir ve yapılan mutfak eşyaları güzel ve dayanıklıdır. Ancak, paslanmaz çelik mutfak eşyaları uygunsuz kullanılırsa, ağır metal elementler insan vücudunda yavaş yavaş "biriktirir" ve sağlığı tehlikeye sokar. Paslanmaz çelik sofra kullanın, aşağıdaki tabulara dikkat etmelisiniz:
1, asit, alkali gıda depolanmasını önlemek. Paslanmaz çelik sofra, tuz, soya sosu, sebze çorbası vb içermemeli ve asitli meyve suyu içermemelidir. Bu gıdalardaki elektrolitler sofra takımındaki metal elementlerle kompleks bir "elektrokimyasal reaksiyon" a sahip olabileceğinden, elementlerin fazla çözümü bunu açıklar.

2, bogey kızarmış Çin bitkisel ilaç. Çin bitkisel ilaçlarının karmaşık bileşimi nedeniyle, çoğu, çeşitli alkaloidler ve organik asitler içerir. Isıtıldığında, etkinliği azaltan ve hatta daha fazla toksik madde üretebilen bazı paslanmaz çelik bileşenleriyle reaksiyona girmek kolaydır.
Bu nedenle, paslanmaz çelik ticari mutfak Http://www.yksunyk.com mutfak eşyaları kullanırken, mutfak ekipmanları korumak ve korumak için bu 2 noktaya dikkat etmelisiniz, orijinal ticari mutfak ekipmanları kolayca kaybolur.