Mayıs günü

- May 02, 2019-

Mayıs Günü nedir?

Mayıs Günü , şimdi en yaygın olarak, işçi hareketinin başarılarının anılmasıyla ilişkilendirilmektedir. Tatil, İşçi Bayramı veya Uluslararası İşçi Bayramı olarak da bilinir ve 80'den fazla ülkede resmi tatil ile işaretlenir.


Mayıs günü ne zaman?

1 Mayıs tarihi, 1884'te Amerikan Organize Ticaret ve İşçi Sendikaları Federasyonu'nun 1 Mayıs 1886'dan itibaren yürürlüğe girmesi için sekiz saatlik bir çalışma günü talep etmesi nedeniyle kullanılıyor. Bu genel grev ve 1886'daki Haymarket İsyanı ile sonuçlandı Ayrıca sekiz saatlik iş gününün resmi yaptırımında.

1 Mayıs, dünyadaki çoğu ülkede Mayıs Günü olarak kutlanmaktadır. İngiltere ve İrlanda'da , banka tatili 1 Mayıs'ta sabit değildir, bunun yerine Mayıs ayının ilk Pazartesi günü görülür.

Mayıs Gününün Tarihi

20. yüzyılda, tatil Sovyetler Birliği'nin resmi onayını aldı ve aynı zamanda, özellikle bazı Komünist devletlerde, Uluslararası İşçilerin Dayanışma Günü olarak kutlandı. Soğuk Savaş döneminde komünist ülkelerde yapılan kutlamalar, en son silahların sergilendiği ve hükümeti destekleyen ortak insanların gösterileriyle sık sık büyük askeri geçit törenlerinden oluşuyordu.

Merakla (1 Mayıs tarihinin orijini verildiğinde), ABD İşçi Bayramı'nı Eylül ayının ilk Pazartesi günü kutlar (1 Mayıs Sadakat Günü, ABD'de yasal ancak yaygın olarak tanınmayan bir tatildir). Bunun sebebinin, 1886'da meydana gelen isyanların anılmasından kaçınmak olduğuna dair bir öneri var. Komünistler ve sosyalistler tarafından Mayıs Günü'nü, ilk tatilleri olarak kabul etmek, Mayıs Gününe resmi olarak direniş göstermeleri için başka bir neden oldu Amerika'da emek kutlamaları.

Kanada , Avustralya , Yeni Zelanda ve Hollanda da İşçi Bayramı'nı farklı tarihlerde kutluyor; bu tatilin bu ülkelerden nasıl kaynaklandığı ile ilgilidir.

Mayıs Günü uzun zamandır çeşitli komünist, sosyalist ve anarşist grupların gösterileri için odak noktası olmuştur.

Mayıs ayının ilk günü aynı zamanda Avrupa'nın birçok yerinde putperest bir tatildi, Bir tatil olarak kökleri Gaelic Beltane'ye kadar uzanıyordu. Yazın başlangıcının kutlandığı kışın son günü olarak kabul edildi.

Roma döneminde, 1 Mayıs doğurganlığı ve baharın gelişini kutlamak için kilit bir dönem olarak görülüyordu. Çiçek tanrıçası ve bahar mevsimi olan Roma Flora festivali 28 Nisan - 3 Mayıs tarihleri arasında yapıldı.

Mayıs Günü / Dünyada İşçi Bayramı

İngiltere

Geleneksel İngiliz Mayıs Günü tören ve kutlamaları arasında Morris dansı, Mayıs Kraliçesini taçlandırmak ve Maypole etrafında dans etmek; Ortaçağ İngiltere'de popüler bir mevsim kutlaması yapan festivaller.

Finlandiya

Vappu bakın

Almanya

İşçi Bayramı, NSDAP'ın iktidara gelmesinden sonra 1933'te resmi bir tatil olarak kuruldu. Devlet ile işçi sınıfları arasında yeni bulunan birliği sembolize etmesi gerekiyordu. İronik olarak, sadece bir gün sonra, 2 Mayıs 1933'te, tüm özgür sendikalar yasaklandı ve yok edildi. Ancak tatil, resmi devlet onayından önce on yıllarca Alman işçiler tarafından kutlandığından, NSDAP uygun bir girişimi uzun vadeli bir tevbe etmedi.

Hindistan

Hindistan'da İşçi Bayramı'nın ilk resmi kutlaması 1 Mayıs 1923'te Chennai'deki (Madras olarak bilinen) Hindustan İşçi Kisan Partisi tarafından 1 Mayıs 1923'te başlatıldı. Assam, Bihar, Goa, Carkand, Karnataka, Kerala'da bir tatil olarak gözlendi. Manipur, Tamil Nadu, Tripura ve Batı Bengal.

Antarrashtriya Shramik Diwas olarak kutlanır ve Hintçe'deki Kamgar Din, Marathi'deki Kamgar Diva ve Tamil'deki Uzhaipalar Dhinam olarak da bilinir.

İtalya

İtalya'daki kilit bir Mayıs Günü (La Festa dei Lavoratori) kutlaması, Roma'da gerçekleşen ve yarım milyondan fazla kişinin katıldığı yıllık Concerto del Primo Maggio'dur.

İsveç

İsveç'te Mayıs günü aynı zamanda bir Hıristiyan kutlamasıdır; Aziz Walburga veya Walpurgis Gecesi, 30 Nisan akşamı kutlanır.

İsviçre

İsviçre'de İşçi Bayramı aşağıdaki 11 kantonda bir tatildir: Appenzell Ausserrhoden, Basel-Landschaft, Basel-Stadt, Fribourg, Jura, Neuchâtel, Schaffhausen, Solothurn, Thurgau, Ticino ve Zürih. Tatilin durumu kantonlar arasında değişebilir, örneğin Solothurn'da öğleden sonra bir tatildir.