Otel Mutfak Ekipmanları Seçimi Prensibi

- Jul 02, 2018-

Otel mutfak ekipmanı satın alma prensipleri aşağıdadır:
1, sağlık ilkesi
Otel mutfak ekipmanları, özellikle tüm mutfak ekipmanlarının iç kalitesini sağlamak için hamamböceği, fare, karınca gibi yiyeceklerin kirlenmesini önlemek için kirliliğe karşı koyabilme özelliğine sahip olmalıdır.
2, yangın koruma prensibi
Otelin mutfak ekipmanının yüzeyi yangına karşı dayanıklılığa sahip olmalıdır. Normal mutfak ekipmanları üreticisi tarafından üretilen mutfak ekipmanının yüzey malzemeleri, yanmaz ve alev geciktirici malzemelerden yapılmıştır.
3, kolaylık ilkesi
Mutfaktaki işlem makul bir akışa sahip olmalıdır. Mutfak ekipmanının tasarımında, çeşitli parçaların düzenini doğru akışa göre tasarlamak önemlidir, ki bu da gelecekteki kullanım kolaylığı için çok önemlidir. İkincisi, sobanın yüksekliği, asma dolabın konumu, vb. Hepsi, insan mühendisliği ve mutfak mühendisliği operasyon prosedürleri ilkelerine uygun otel mutfak ekipmanları seçmek için, doğrudan Fangbianchengdu kullanımını etkiler.

4, güzellik prensibi
Ticari mutfak ekipmanları Http://www.yksunyk.com sadece stil, renk memnuniyeti değil, aynı zamanda kalıcı olmalı, bu yüzden daha kolay anti-kirlilik, iyi ve temiz performans gerektirir.