Evye İşlemi Giriş

- Feb 11, 2018-

İlk olarak, kaynak gerilmesi

Lavabo piyasasında, genel baskı veya birleşik gerilmeler olarak da bilinir), dikiş kaynağı (kaynağın bitimi olarak da bilinir) ve üç dikey kaynak dikiş, hem kaynak hem de kısa dikiş kaynağı kaynaklı kaplardır.

Piyasadaki daha yaygın olan kaynak teknolojisinin üretilmesidir, bu işlem esasen iki tekli kanallı tankı gerginleştirir ve daha sonra bir panele, iki tankın panele kaynaklı olarak preslenmesi ve ardından öğütme işlemi yapılır. Tank gövdesini gerdirme ekipmanının işlem gereksinimleri düşüktür, genel olarak 500 tondan az hidrolik ekipman üretilebilir. Ancak kaynak ve öğütme işlemi gereksinimleri nispeten yüksektir, genel yerli markalar genellikle manuel dikiş kaynağı, yapay taşlama, depo ve kavşaktaki paneli daha pürüzlü, çoğunlukla kaynaklı olarak benimser. İthal edilen markalar CNC kaynak ve CNC öğütme, kaynak işleminin sona erdirilmesi, lehçe lehçe çok düzgün ve güzel.

Dikiş kaynağının avantajları şunlardır: 1. Lavabo panelinin şekli çeşitlendirilebilir. Fabrikanın ürettiği kalıpların maliyeti küçüktür (deponun kalıpları paylaşılabilir). 2. Lavabo paneli fırçalanmış hammaddelerden veya kabartmalı malzemelerden yapılabilir, bu da güzel ve zariftir. 3, alanın daha fazla kullanımı ile, kare yakın, küçük bir açı R tankı yapabilirsiniz.

Dikiş kaynağının dezavantajları şunlardır: 1. Kaynak işlemi korozyon direncini azaltmak için paslanmaz çeliğe zarar verir ve paslanmaz çelik östenitik moleküler yapıyı kolayca kırar. 2, kaynak ve öğütme işlemi zorlu, sıradan ekipmanların kullanımı zor. 3, malzeme atık, yüksek maliyet.

Tüm çizim işlemi (bazıları tek parçalı çizim olarak da adlandırılır), bir kombinasyon kalıbı boyunca bir parça malzeme üzerinde iki oluk oluşturacak şekilde doğrudan çizme ve oluşturma işlemidir. Proses adımları nispeten basit ancak ekipman ve kalıp gereksinimleri yüksek, gerdirme ekipmanı 600 tondan fazla veya hatta 1.000 tona ihtiyaç duyuyor. Tek yuvalı veya çift yuvalı olmasına rağmen, çekme işleminin genel olarak iki gerilmeye bölünmüş olmasına rağmen, iki gerilmenin ortasındaki genel esneme, yüksek sıcaklıkta bir çözelti muamelesine ihtiyaç duyar. Çözelti muamelesi (tavlama olarak da bilinir), paslanmaz çelik işlemenin önemli bir prosesi olup östenitik paslanmaz çelik (yaygın olarak 304 veya 316 olarak da bilinir) ile 1050 derece -1100 derece arasındadır ve ardından hızlı bir soğutma işlemi içindir.

Paslanmaz çelik malzeme işleme veya yüksek sıcaklık kaynağı, ostenitin moleküler yapısında değişikliğe neden olur, stres artar (çok katı), korozyon direnci azalır. Çözelti arıtımı, bu soruna iyi bir çözüm olabilir, malzeme orijinal performansına geri döndürülür, sünekliği ve korozyon direncini geri kazandırır. Aslında, değirmenden soğuk haddelenmiş paslanmaz çelik bu proseste yapılmalıdır. (Bazı insanlar "lavabonun bu muamelesinden sonra, doğal olarak zayıflamış rijitliği, lavabo sertliğini kesinlikle azalttı" derler, fikir yanlış!).

Çizim sürecinin genel avantajları: 1, malzeme tasarrufu, maliyet tasarrufu. 2, tasarım modelleme şekilli bir lavabo, güzel ve cömert üretebilir. 3, hiçbir kaynak ve paslanmaz çelik performansını artırmak için çözüm arıtma kullanımı. Dezavantajı şudur: 1, yüksek maliyet içine lavabo kalıp; 2, yüzey işlemi zor, kabartmalı, çizim ve diğer yüzeyler yapmak kolay değil. 3, R köşe açısı işlemi ile çok küçük olamaz.

Butt kaynak işlemi, iki tek yuvayı, kesilmiş yassı iki tarafı gerdirmek ve sonra birlikte kaynak yapmaktır ve daha sonra panelin genel şekli. Kaynak tezgahı aynı gereksinimleri olan gerilme ekipmanı, kaynak donanımı argon ark kaynağı seçimi. Kaynak ve öğütme gereksinimleri yüksektir, yerli üreticiler daha az ekipman, ince malzeme kullanır, kaynak çok iyi işlenemez, bu nedenle genellikle ışın kaynak işaretleri üzerindeki iki yivin ortasını görebilirsiniz. Kanada'da iyi bir marka taç yapın, yüzey aynanın kaynağını görmeyi de zorlaştırır. Düşük piyasa, düşük fiyatlar için özellikle iç piyasada. Avantaj, fiyatın düşük olması, işlemin basit olması; dezavantaj, estetik eksikliğidir.

Üç tamamlayıcı süreçler, ikisinin ana hatları, aslında, lavabo tasarımında, bazıları dikiş kaynak işlemi için uygundur; bazıları germe için genel üretim süreci için uygundur, aslında, kendi uygun güçlü ve zayıf yönlerine sahiptirler. tüketiciler için en iyisi.