Bir dökme demir Barbekü ızgarası nasıl temizlenir

- Jan 30, 2019-

http://www.yksunyk.com/burner/bbq-cast-iron-grate/commercial-kitchen-gas-grill.html 1

1. Bir temizleme istasyonu kurun. Izgara ızgaralarının temizlenmesi karışık olabilir. Bunu dışarıda yapmalısın. Güverte veya garajınız gibi düz bir yüzeye birkaç gazete yaprağı yerleştirin. Sonra ızgara ızgaralarını gazeteye yerleştirin.

2

2. Izgaraları ısıtın ve fazla yiyecekleri fırçalayın. Dökme demir ızgara ızgaralarını hafif ılıkken temizlemelisiniz. Temizleme işlemine başlamadan önce ızgarayı açın ve önceden ısıtın. Ön ısıtma yapıldığında ızgarayı kapatabilir ve temizleme işlemine başlayabilirsiniz. Izgaraların çok sıcak olması durumunda soğuması için birkaç dakika beklemek isteyebilirsiniz. Izgaraları tutarken eldiven kullandığınızdan emin olun.

3

3. Fazla yiyecekleri çıkarın. Bir boya kazıyıcı ve tel fırça kullanın. Aşırı gıdayı ızgaralardan ve gres ya da birikintilerdeki sıyrıklardan temizleyin. Devam etmeden önce olabildiğince çok çöp topladığınızdan emin olun.

4

4. Izgaraları bir fırça ve suyla temizleyin. Izgaralarınızı temizlemek için ılık, sabunlu su kullanın. Bunun için sert bir fırça veya sünger kullanabilirsiniz. Herhangi bir yağ veya kir tabakasını gidermek için ızgara kapılarını yıkayın. Ayrıca, daha önce çıkaramadığınız yiyecek parçalarını da çıkarmalısınız.

5

5. Izgaralarınızı durulayın. Yarım bardak sirkeyi büyük bir kova suya karıştırın. Izgaralarınızı durulamak için temiz bir sünger kullanın. Tüm sabunları temizlediğinden emin ol. Fırçanın suyu temiz akana kadar durulamaya devam edin. Dökme demir kapılarda sabun kalıntısı bırakmak istemezsiniz.

YÖNTEM 1: IZGARA TEMİZLEME

6

1. temizlemek için hazırlayın. Izgarasını bir gazete ya da tuzağa düşürmelisin. Kapaktaki gresi temizlemek gibi şeyler yaptığınızda, gazete düştükçe kir ve kalıntı alabilir.

7

2. Yiyecek parçalarını çıkarın. Izgara içini temizlemeye başlamadan önce, ızgara altını inceleyin. Bu, yemek pişirme sırasında yiyeceklerin düşebileceği yerdir. Bir çift eldiven giyin ve açıkça görülebilen kömürleşmiş, yanmış yiyecek parçalarını çıkarın.

5

3. Dış yüzeyi ılık sabunlu suyla temizleyin. Temizlemeye başlamak için ızgarasının dışını temizleyin. Belirli bir temizleyiciye ihtiyacınız yok. Bulaşık sabunu gibi sabunla karıştırılmış ılık su, ızgara dışını silmek için kolayca kullanılabilir. Bir çift eldiven giy. Bir süngeri ılık, sabunlu suya batırın ve ızgarasının dışını yavaşça silin. Kuş pisliği gibi lekeleri çıkarın ve biriken kir ve tozu silerek temizleyin. Ardından ızgarayı kurumaya bırakın.

Çıkarılması zor bir birikim varsa, sabun ve su uyguladıktan sonra yumuşak bir cam temizleyici ve havlu bir bez kullanın. Bu, çıkmayan her şeyi parçalamalıdır

9

4. Kapağın üstündeki yağı çıkartın. Kapağınızı açtığınızda, bazı birikmiş yağlar göreceksiniz. Bu, siyah, katranlı bir maddeyi kapağın üstünden çıkarmanız gerekir. Yağların çoğunu parmaklarınızla sökebilmelisiniz. Olabildiğince fazla gres yağı alın ve kalan gresi paslanmaz çelik ızgara fırçasıyla fırçalayın.

10

5. fazla kömür dışarı kaydırın. Izgarasının dibinde, fazla kömürü dışarı çıkarabilecek, tutamak altındaki çıkarılabilir bir kaba çevirebilecek bir tutamaç bulmalısınız. Tüm artık kömür bitene kadar kollarını çevirin. Ardından kabı çıkarın ve odun kömürünü atın.

8

6. İç kaseyi temizleyin. Kabın içini paslanmaz çelik bir fırça kullanarak temizleyin. Bunu daha önce kaçırdığınız yiyecek parçacıklarını ve kalıntılarını temizlemek için kullanın. Ardından, ızgara içini sabunlu suya batırılmış bir süngerle silin. Bu, ızgara kenarı boyunca biriken kiri veya yağı temizlemelidir.


YÖNTEM 2: PİŞİRME SONRASI TEMİZLİK


12

1. fazla yiyecekleri çıkarın. Pişirdikten sonra ızgaraya daima hızlı bir temizlik yapmalısınız. Başlamak için, fazla yiyecekleri ve gresi kazımak için sert bir fırça kullanın.

13

2. Isıyı yükseltin ve ızgarayı tekrar sıyırın. Isıyı yüksek seviyeye getirin. İlerlemeden önce ızgaranın yaklaşık beş dakika ısınmasına izin verin. Bu temizleme işlemini kolaylaştıracak. Kalan yağ veya yiyecek kalıntısı varsa, ızgarayı ısıtdıktan sonra bunları kazıyın.

14

3. Izgarayı silin. Izgaraların soğumasını bekleyin. Bir hırdavatçıdan satın alabileceğiniz ızgaraları temizlemek için özel olarak tasarlanmış mendilleri kullanın. Yiyeceklerin üzerine kir, pislik veya yapışmayı gidermek için ızgara kapağını ve içini silin.