Otel mutfak ekipmanları düzeni iş için daha elverişli

- May 12, 2018-

Otel mutfak ekipmanları düzeni nasıl yapılır iş için daha elverişli?


Otel mutfak ekipmanının iyi bir yerleşimi, mutfağın sorunsuz ve verimli çalışmasını sağlayabilir ve işletme verimliliğini büyük ölçüde artırabilir. Peki bu tarz mutfak düzeni nasıl bir etki yaratabilir? Bugün, hengding size otel mutfak ekipmanı düzeninin prensiplerini anlatacak.
Otel mutfak cihazlarının düzeni, diners sayısı, fonksiyonel yönelim, sağlık ve salgın önleme ve rahatlık, güvenlik ve kullanım rasyonellik gereksinimlerine dayanmaktadır ve dört temel ilke vardır.


5.12.jpg

1. sağlık
Mutfak ekipmanının düzeni, temizlik ve bakım işlemlerini kolaylaştırmak için düşünülmeli ve gaz cihazları arasında 0,3m'lik bir mesafe olmalıdır. Ekipman bir sıraya yerleştirildikten sonra, bazı ölü noktalar, kullanım sırasında hijyenik ölü noktaların bırakılmasını önlemek için bilmeceyle yamalı olacaktır.
2. bölümü temizle
Ekipman düzeni, gıda, soğuk ve ısı ayrımı özelliklerine (soba ve buzdolapları gibi ayrı ayrı yerleştirilir), çiğ ve pişmiş ayırma (şartlandırma ekipmanı bölümü), kuru ve ıslak ayırma (kuru mallar, baharatlar ve taze) özelliklerine göre düzenlenmelidir. Hammadde depolama ekipmanı ayrılmıştır).
3. mutfak üretim süreci doğrultusunda
Mutfak ekipmanının düzeni, mutfaktaki çeşitli çalışma prosedürlerinin çapraz çıkmasını önlemek ve çalışma verimliliğini etkilemek amacıyla, ikmal etme, kabul, kaba işleme, son işlem, pişirme ve yemek hazırlama prosedürlerine göre uygun şekilde yapılandırılmalıdır.
4. makul ve kullanışlı
Ekipman ve aletler mümkün olduğunca eşleştirilmeli ve yerleşim düzeni makul ve kullanışlı olmalıdır.
Mutfak ekipmanları arasındaki geçiş 1.6m'den az olmamalı, çalışma alanındaki geçiş yolu 1,2 metreden daha dar olmamalı ve geçiş yolu genel olarak 0.8m'den daha dar olmamalıdır. Pişirme pişirme alanının konumu; 800 less'dan az olmamalı ve yükleme alanının konumu 1500 less'dan az olmayacaktır.