Ticari mutfak bilgisi 2

- Nov 17, 2018-

Üçüncü duman makinesidir. Kurumu sorunsuz bir şekilde tahliye etmek için, evde duman maskesi ve duman makinesi kullanılır. Oteller, restoranlar, fast food restoranları vb. Mutfak mühendisliği tasarımlarında duman makinesi vazgeçilmezdir. Aynı zamanda, cihazın zamanlaması sadece şefin çalışmasına değil, aynı zamanda egzoz yağı dumanının rolünü de etkileyecek şekilde sobaya çok yakın olamaz.
Dördüncü, mutfak ekipmanı aksesuarları. Bozulmayı önlemek için, hangi ekipmanın kullanılmasının gerektiği ve ne ölçüde kullanıldığı hakkında pek çok şey düşünülmelidir.
Beşinci aydınlatma meselesidir. Işığın bulunmadığı yerlerde ışık eklenmelidir. Dahası, yönetimin şefin gölgesine düşmesine izin vermeyin, verimliliği etkileyecek kadar basit. Otel mutfağında, genellikle yıkama alanı ve çalışma platformu kabine özel aydınlatma eklenecektir, bu ışık ılımlı, kullanışlı bir anahtardır.
Altı mutfakta su sızıntısından kaçınmaktır. Bu, mutfağın dekorasyon zamanında, gerektiğinde, mutfağın suya sızmamasını sağlamak için sulama testleri yapmak için bir beton su bariyeri yapılmasını gerektirir.
Paslanmaz çelik mutfak eşyaları daha hangi hammadde daha iyidir: paslanmaz çelik mutfak eşyaları modern insanlar tarafından teşvik edilir, ve daha yaygın olarak pas, paslanmaz çelik mutfak eşyaları da pek çok var, aynı zamanda catering sektöründe daha yaygın olarak kullanılmaktadır hızlı ısı iletimi, yüksek pişirme verimliliği gibi diğer avantajlar; Basit aşınma değil; Modern catering endüstrisinin gelişim ihtiyaçları için görünüm ve işlev çeşitlidir; Diğer, sağlık açısından bakıldığında, paslanmaz çelik mutfak eşyaları da insan sağlığına daha elverişli olan alüminyum mutfak gereçlerinden daha istikrarlıdır.
Ahşap mutfak eşyaları: Ahşap mutfak eşyaları avantajları iyi yalıtım, basit yaralanma, hammaddeler nispeten yumuşak, tavaya zarar vermez, vb. Bununla birlikte, ahşap mutfak eşyalarının uzun süreli basit bakteri kullanımı gibi kaçınılmaz kusurları vardır ve ahşap mutfak eşyalarının kalitesizliği basitçe zarar görür; Zaman içinde ufak bir hasar meydana gelir, görünüm yağlanmaz, bu nedenle temizleme işlemi belirli bir zorlukla karşılaşır.