Ticari mutfak genel bilgi envanteri

- Nov 17, 2018-

Mutfak dekorasyon "mayın tarlası" nasıl engellenir
Mutfak mühendisliği tasarımının başlangıcında otel, restoran hala mutfak olsa da, mutfak ekipmanı şüphelerinin yerleştirilmesi hakkında düşünmeliyiz. Ailenin, otellerin, fast lokantaların, içecek dükkanlarının ve yatırımcıların karlılığına doğrudan bağlı diğer mutfak eşyalarından farklı. Bu nedenle, mutfak dekorasyon kişiliği, ışık şüphe, hidroelektrik sorular, mutfak ekipmanının türü ve hacmi hakkında düşünmek gerekir.
Yemek sektörünün mutfak dekorasyonunda daha yaygın olan mayın tarlaları nelerdir? Biri yer karoları sorusudur. Kaymaz ve su geçirmez yer karoları seçmek için gereklidir. Aynı zamanda basit ve kuru olan ve görünüş çok yağlanmayan bir çeşittir. Düz olmayan fayanslar kaymayı önleyici yararlı olsa da, temizlik büyük bir sorundur. Ayrıca, oteller, restoranlar ve diğer yerel mutfak personeli, sık sık yürüyüş, güzel öğeleri hakkında düşünmeye ek olarak, aynı zamanda düz, kolay temizlenebilen, kaymaz olup olmadığını da düşünün.
İkincisi, büyük mutfak ekipmanlarının satın alınmasıdır. Mutfak ekipmanlarının tek seferlik satın alınması, genellikle ortak mutfak kişiliğine ulaşabilen restoranın özelliğidir ve mutfak ekipmanı tedarikçisi tarafından sağlanan indirimi alabilir, bu yüzden doğru bir seçimdir. Ancak, mutfak ekipmanı satın alma, şüphe ölçeği hakkında düşünmüyorsa, uygunsuz ekipman satın alacak, dönüşü zorlaştıran, mutfak yerleşmiş değil. Diğer durumlarda, satış sonrası garanti edilmeyen mutfak ekipmanı seçimi genellikle düşük kalite ile karşılanır ve sadece pişman olabilir.